Jak urządzić luksusowy jacht ze starej jednostki?

jacht

Odrestaurowanie starego jachtu nie jest łatwe, ale może okazać się wyjątkowo satysfakcjonujące. Dlaczego warto odnawiać jacht i urządzać go luksusowo, skoro łatwiej byłoby po prostu kupić nową jednostkę, której cena, w zależności od standardu, wcale nie musiałaby być znacząco wyższa niż koszt remontu generalnego? Z tego samego powodu, dla którego niektórzy kupują i przerabiają na mieszkania na kołach stare autobusy lub odnawiają stare, przerdzewiałe samochody: mają swoją historię i potrafią opowiedzieć więcej niż nówka prosto ze sklepu.

Kto zaprojektuje wnętrze?

projektowanie wnętrzPlanując kupno i remont jachtu, w celu przerobienia go na luksusową jednostkę, raczej nie zdecydujemy się na najmniejsze jachty, czyli te o… najbardziej standardowej długości: 8-15 m czy nawet mniejsze. Największe jachty na świecie mają nawet ponad 100 m długości, jednak taka „zabawka” pozostaje daleko poza zasięgiem przeciętnego żeglarza. Jeśli mamy już jacht nieco większy niż przeciętna, a zer na koncie nie ubywa, to z pomocą w zmianie wystroju może przyjść specjalista od projektowania wnętrz. Wiele biur projektowych jak np. Ip-design.pl pomoże nam z urządzeniem wnętrza naszego jachtu. Zdecydowanie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i zdecydowanie warto wybrać kogoś, kto ma minimum żeglarskiego doświadczenia, więc zrozumie poziom komplikacji związany z aranżacją wnętrza na jachcie. Zależnie od rozmiarów i dzielności morskiej taki jacht może służyć zarówno na wodach śródlądowych, jak i w czasie dalszej morskiej podróży. Dlatego powinien zostać zaprojektowany w sposób, który zapewnia maksymalną wygodę nie tylko w czasie sprzyjającej, ładnej pogody, ale także podczas silniejszego wiatru i fal. Na portalu https://www.tawernaskipperow.pl można przeczytać, że również istotne jest także bezpieczeństwo na pokładzie, więc konieczne jest znalezienie sposobów na zabezpieczenie wszystkich mebli i przedmiotów albo poprzez przymocowanie ich na stałe do podłóg i ścian, albo przez zabezpieczenie ich przed przesuwaniem i spadaniem, oraz odpowiednie ułożenie ich w szafkach i schowkach.

Gdzie znaleźć meble i dekoracje?

jachty Znalezienie odpowiednich, gotowych mebli będzie trudne lub wręcz niemożliwe. Ze względu na specyfikę budowy jachtu i różnorodne urządzenie, konieczne będzie zdanie się na specjalistów, którzy mogą takie rzeczy dla nas wykonać. Ma to jednak swoje zalety: szafki i inne meble na zamówienie będą idealnie dopasowane do wnętrza i jego układu, a więc będą bardzo wygodne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Co ważne, będą także unikalne, zrobione dokładnie według naszego gustu i dopasowane do całości wystroju. Spójne wnętrze to jedna z cech luksusowego wystroju, a więc warto zadbać o to, aby wszystko maksymalnie dobrze do siebie pasowało. Oczywiście meble na wymiar, które oferują firmy takie jak np. wyszecki-musial.pl będą droższe niż ewentualne, gotowe rzeczy – jednak ostatecznie mając wybór między meblami gotowymi a tymi tworzonymi na konkretne zamówienie, lepiej zdać się na te drugie.

Jak powinny być wykonane meble na jachcie?

projektowanie wnętrzMeble na jachcie powinny zostać nie tylko wykonane elegancko i troską o detale, ale także w sposób gwarantujący wygodę ich użytkowania. Istotne są także użyte do ich wykonania materiały: choć teoretycznie szanse na ich uszkodzenie czy zalanie są relatywnie niskie, to lepiej zdać się na materiały twarde i w jak najmniejszym stopniu podatne na szkodliwy wpływ wilgoci. Najpopularniejsze gatunki drewna wykorzystywane na statkach to:

  • mahoń właściwy – drogi materiał, mało dostępny, ale bardzo dekoracyjny; idealnie sprawdza się w meblarstwie;
  • mahoń afrykański – tańszy niż mahoń właściwy, cechuje go większa różnorodność kolorystyczna;
  • teak, szczególnie popularny na pokładowe klepki ze względu na odporność na ścieranie;
  • cedr, zwłaszcza cedr kanadyjski – wyróżnia się pięknym zapachem, popularny materiał na poszycie kadłuba;
  • samba – drewno lżejsze od cedru, stosunkowo tanie;
  • balsa – bardzo lekkie i elastyczne, wykorzystywane do produkcji mebli, które można okleinować szlachetniejszymi gatunkami drewna;
  • gatunki europejskie: dąb, jesion, choć ich popularność jest niższa niż wyżej wymienionych gatunków egzotycznych.

Nie samymi meblami żeglarz żyje

osprzęt żeglarskiEleganckie wyposażenie i dekoracje wykonane na zamówienie z najlepszych materiałów i według zaleceń najlepszego projektanta to jeszcze nie wszystko. Według portalu żeglarskiego magazynwiatr.pl na każdym statku bezpieczeństwo żeglugi powinno stać na pierwszym miejscu. Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednia budowa całego jachtu, jego właściwe ożaglowanie i napęd. Kolejna ważna rzecz to odpowiednio dobrana załoga, która poradzi sobie z żeglugą nie tylko w czasie ładnej pogody, ale także przy sztormie oraz w czasie trudnych manewrów w porcie. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczne nawigowanie oraz odpowiednie wyposażenie na wypadek konieczności opuszczenia jachtu lub wypadnięcia za burtę. Na pokładzie nie może zabraknąć kamizelek i kół ratunkowych czy innego sprzętu ratunkowego. Potrzebne są też sygnały dźwiękowe, ponton i odpowiednie ubrania żeglarskie – te ostatnie mają za zadanie chronić przed niepogodą, gdy zimno i silny wiatr utrudniają pracę i poruszanie się na pokładzie. Odpowiednie wyposażenie jachtów to także przyrządy i urządzenia nawigacyjne, echosondy, odbiorniki GPS, radio i radiotelefony, i inne. Elektronika jachtowa to kolejna z rzeczy, na której nie warto oszczędzać: wszystkie urządzenia muszą dobrze spełniać swoje zadania, ponieważ od nich zależy bezpieczeństwo załogi i pasażerów, a także możliwość wysłania wezwania o pomoc i dawania sygnałów pomocnych w odnalezieniu statku. Wybierając luksusowe meble i dekoracje nie zapominajmy o wyborze równie dobrej elektroniki. Znaleźć taką można w wielu sklepach również internetowych jak np. w maristo.pl. Znaleźć w takich sklepach można cały osprzęt jak i akcesoria, które ułatwią żeglowanie.

Podsumowując

Znalezienie odpowiedniego wyposażenia jachtu wcale nie jest łatwe, a znalezienie go w wersji luksusowej – jest jeszcze trudniejsze. Jeśli jednak stać nas na luksus, to z pomocą przyjdą specjaliści od projektowania, urządzania i wykonywania takich wnętrz na zamówienie. Wyremontowany, elegancko i bezpiecznie urządzony jacht, wyposażony w najnowsze osiągnięcia technologii, będzie dla nas powodem do dumy i sposobem na relaks na wodzie, zarówno na jeziorach, jak i na morzu.

2 chociaż na “Jak urządzić luksusowy jacht ze starej jednostki?

Zostaw Odpowiedź
  1. Niestety problemem jest to, że nie wiele osób stać na luksusowy jacht. Jednak również małą łódeczkę można stylowo urządzić ^^

  2. Warto podczas urządzania jachtów czy żaglówek brać pod uwagę, że takie meble czy inne sprzęty będą narażone na działanie wody, dlatego powinny być odporne na wilgoć

Zostaw odpowiedź