magazyn

Jak sprawnie zorganizować pracę magazynu?

Aby kupowane przez nas codziennie produkty były zawsze dostępne i świeże, niezbędne jest sprawne działanie zaopatrzenia. Głównym jego filarem są magazyny to właśnie one dostarczają dany towar do sklepu. Jak zatem sprawić by działał on bez zarzutu i zawsze na czas dostarczał zamówiony towar.


Dobre zarządzanie magazynem

magazynMówiąc o prawidłowej pracy warto pamiętać odpowiednim zarządzaniu magazynem na jego skuteczne działanie składa się szereg czynności związanych z jego funkcjonowaniem. Pierwszą z nich jest odpowiednio zaplanowane zarządzanie magazynem. To właśnie od tego czynnika uzależnione jest sprawne działanie magazynu. Składa się na to wiele czynników takich jak :

  • odpowiednia ilość pracowników
  • zapewnienie odpowiednich warunków pracy
  • przestrzeganie terminów dostaw

te i wiele innych czynników składających się na sprawną pracę magazynu. Warto wspomnieć, iż nawet przy rygorystycznym przestrzeganiu, może zdarzyć się sytuacja w której zamawiane przez klienta towary nie dotrą do niego w wyznaczonym terminie. Aby tak się jednak nie stało oprócz prawnie działającej obsługi wymagane jest stworzenie niezawodnego systemu ułatwiającego dystrybucję oraz ewidencje produktów będących na stanie magazynu. Według www.itechinfo.pl w celu bezawaryjnego zarządzania zasobami niezbędne jest wyposażenie naszego systemu dystrybucji w odpowiedni program magazynowy. To właśnie dzięki niemu zyskamy bezpośredni wgląd w stan posiadanego towaru w każdej chwili bez konieczności chodzenia po terenie całego magazynu. Współcześnie tego typu programy oprócz ewidencji towaru posiadają również moduły służące do księgowania faktur.

Siła i precyzja – odpowiednie maszyny

Jak wiadomo magazyny zawierają wielkie ilości towarów wszelkiego rodzaju, sprawia to, iż do ich poprawnego działania konieczne jest wykorzystywanie maszyn i sprzętu który ułatwia jego transport i odpowiednie rozmieszczenie w przestrzeni magazynowej. Najczęściej spotykanymi tego typu urządzeniami są wózki paletowe,oraz wózki widłowe. Sprzęt ten wymaga przede wszystkim odpowiedniej wielkości magazynu tak by poruszając się po nim miał możliwość swobodnego manewrowania z towarem. Aby zapewnić odpowiedni poziom komfortu pracy a także jak najwyższe normy bezpieczeństwa konieczne jest aby obsługujący go pracownik odbył kurs na wózek widłowy. Według portalu branżowego www.wozkiwidloweonline.pl zazwyczaj takie szkolenie trwa kilka dni, w czasie których pozna on nie tylko zasady jego działania pozna on nie tylko zasady pracy wózka, ale przede wszystkim zdobędzie wiedzę na temat zachowania zasad bezpieczeństwa w czasie pracy na wózku. Bardzo często spotyka się z sytuacją w której pracodawca przed zatrudnieniem magazyniera kieruje go na takie szkolenie. Jednak z powodu trudnej sytuacji na rynku pracy, coraz popularniejsze staje się wykonywanie kursu na własną rękę w celu zdobycia dodatkowych kwalifikacji. Jeśli nie wiemy gdzie udać się aby rozpocząć takie szkolenie warto skorzystać z kursów na wózki widłowe organizowane przez wiele z warszawskich ośrodków szkolenia kadr.

Jak to ułożyć czyli wybór regałów

magazynKolejnym wyzwaniem w procesie pracy każdego magazynu jest odpowiednie rozmieszczenie towaru, tak aby nie tylko nie zastawiał dostępnej przestrzeni, ale by było można go łatwo odszukać. W tym celu najlepszym rozwiązaniem okażą się specjalne regały magazynowe, są one niezwykle trwałe i wytrzymałe a dzięki odpowiedniej konstrukcji ułatwiają pracę wózków widłowych a także innych urządzeń rozkładających towary. Warto pamiętać aby posiadały one specjalne atesty i certyfikaty dotyczące wymogów bezpieczeństwa. Miejscem gdzie możemy je zakupić jest np. jedna z poznańskich firm oferujących niezawodne regały.

Gdzie szukać akcesoriów?

Jednym z ważniejszych elementów są akcesoria takie jak metkownice, wózki transportowe czy drabiny, wymienione elementy składają się na kompleksowe wyposażenie magazynu. Szukając ich warto zapoznać się z ofertą hurtowni z tego typu sprzętem, które znajdują się w większych miastach, jak np. Poznań.

Kilka słów na koniec

Jak widać aby nasz magazyn sprawnie funkcjonował konieczne, jest jego odpowiednie wyposażenie. Nie należy przy tym zapominać o odpowiednim doborze pracowników tak aby praca przebiegała jak najsprawniej. Dobrze zorganizowana praca magazynu to nie tylko towar dostarczony, na czas ale także zaufanie klienta.

One thought on “Jak sprawnie zorganizować pracę magazynu?

Dodaj komentarz